Almanya’nın Krefeld kentinde cuma günleri minareden ezan okunmaya başlandı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde bir camide daha dıṣardan ezan okunmasına izin verildi. Almanya’nın Köln kentindeki DİTİB Merkez Camii’nin ardından, Diyanet İṣleri Türk İslam Birliğine bağlı Krefeld Yunus Emre Camii’nde de ilk kez minareden ezan sesi yükseldi.

Almanya’da bir şehirde daha dışarıdan ezan sesi yankılandı. Müslümanlar, mutluluk ve heyecanı birlikte yaṣadı.

Krefeld Yunus Emre Camii’nin minaresinden kente ilk kez ezan sesi yükseldi.

Köln kentinin ardından, Krefeld şehrinde de dıṣarıdan ezan okunmasına Krefeld Belediyesi tarafında onay verildi.

Yaklaşık 25 bin Müslüman toplumun yaşadığı Krefel’de, minareden dışarıya ezan okunması kentte bir ilk olarak tarihe geçti.

Belediye ve Diyanet İṣleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) birlikte imzaladığı protokolle, bundan böyle süresiz olarak Cuma günleri dıṣarıdan öğle ezanı okunacak.

Minareden ezanı okuyan DİTİB Din Görevlisi Arif Keskin’de mutluluğu bir başkaydı.

“Bugün burada Krefeld Yunus Emre Camii’nde minareden canlı olarak ezan okumanın sevincini ve mutluluğunu yaṣadım. Rabbim inṣallah diğer camilerimizde de aynı ṣekilde bu mutluluğu yaṣamayı nasip eylesin. Kendimi vatan topraklarında hissettim. Bunun heyecanını, mutluluğunu yaṣamak gerçekten bizleri çok onurlandırdı, ṣereflendirdi.”

Krefeld Yunus Emre Camii Dernek Baṣkanı Adem Cankur’da Müslümanların Almanya’nın bir parçası olduğunu dile getirdi:

“Çok mutluyuz. Biz Müslümanlar Almanya’nın bir parçasıyız. Ezan-ı Muhammediye’yi minareden, dıṣarıdan okunması bizim için çok anlamlı çok önemlidir. Biz Müslümanlar Almanya’da 60 yılı aṣkın süredir yaṣamaktayız. Bize verilen bu izinle birlikte biz kendimize alman toplumuna kanıtlamıṣ durumdayız. İslamiyeti’nde bu toplumun bir parçası olduğunun ispatıdır. Alman toplumunun bizlerin kabulünün hüsnü kabulüdür.”

Vatandaṣlar da dıṣarıdan ezan okunmasını sevinçle karṣıladı.

Köln Belediyesi tarafından 2022 yılında pilot bölge olarak seçilen Köln DİTİB Merkez Camii’nde iki yıl boyunca dıṣarıdan hoparlörle ezan okunmasına izin verilmiṣti.

Yunus Emre Camii’nde dıṣarıdan ezan sesi çevredekileri rahatsız etmemek ṣartıyla ses seviyesi maksimum 70 desibeli geçemeyecek.

Krefeld Belediyesi’nin aldığı bu karar diğer kentlere de örnek olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir