Snapdragon X Elite, Performansıyla Hayal Kırıklığı Yarattı: Qualcomm’un Açıkladığı Verilerin Yanından Bile Geçemiyor

Mobil işlemci dünyasının bir numaralı ismi Qualcomm, geçtiğimiz yılın sonlarında düzenlediği bir etkinlikte “Snapdragon X Elite” platformunu duyurmuştu. Daha çok yapay zekâya odaklanan işlemciler, vadettiği yüksek performans ile oyun oynamak gibi gündelik işlemlerde de fark yaratacaktı. Ancak Snapdragon X Elite işlemcili dizüstü bilgisayarlarla yapılan performans testleri, yeni işlemcilerin anlatıldığı kadar iyi olmadığını gözler önüne seriyor. 

Bundan birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Qualcomm’un Snapdragon X Elite için paylaştığı performans testi sonuçlarından bahsetmiştik. Qualcomm’un yaptığı açıklamaya göre işlemci, Geekbench’in tek çekirdek testinde 2.977, çoklu çekirdek testinde ise 15.086 puan almıştı. Ancak sıradan kullanıcılar tarafından yapılan testler, yeni işlemcinin bu sonuçların yakınından bile geçemediğini gözler önüne seriyor.

İşte bir örnek:

Qualcomm Snapdragon X Elite platformunu kullanan dizüstü bilgisayarlardan biri olan Samsung Galaxy Book4 Edge ile batarya ve prize takılı şekilde testler yapıldı. Yapılan testlerde batarya ile kullanılan dizüstü bilgisayar, tek çekirdek testlerin 1.829 puan, çok çekirdek testlerinde ise 11.379 puan aldı. Bu sonuçlar, prize takılı durumdayken 1.841 ve 11.537 olarak ölçüldü. Yani Qualcomm’un açıkladığı verilerle uyumsuzdu.

Açık konuşmak gerekirse bu veriler tam anlamıyla fiyasko. Çünkü Samsung Galaxy Book4 Edge ile yapılan testler, Snapdragon X Elite’in iPhone 12 mini‘den bile (en azından tek çekirdekli işlemlerde) kötü performans verdiğini gözler önüne seriyor. iPhone 12 mini ile yapılan Geekbench testlerinde bu akıllı telefon, tek çekirdekli işlemlerde 2.141, çok çekirdekli testlerde ise 4.878 puan almıştı. 

iPhone 12 mini ile yapılan Geekbench testine ilişkin sonuçlar:

Bakalım Qualcomm, bu olaylarla ilgili nasıl bir açıklama yapacak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir